Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Głos Arvolicos d'almendra pieśni sefardyjskie


Arvolicos d'almendra

warsztat pieśni sefardyjskich

Anna Jagielska

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów, którzy w Średniowieczu zamieszkiwali półwysep Iberyjski. Wywodzi się ze średniowiecznej Hiszpanii, czyli Sefarad, jak nazywano ją po hebrajsku. Przez stulecia Żydzi zamieszkiwali Sefarad pod panowaniem Rzymian, Wizygotów, kalifów islamskich oraz regentów katolickich. Stąd w muzyce sefardyjskiej słychać zarówno wpływy muzyki arabskiej jak i hiszpańskiej. W 1492 roku Sefardyjczycy zostali wygnani z Hiszpanii, po czym rozprzestrzenili się po całym świecie zabierając ze sobą swoją kulturę, w tym także muzykę. Osiedlili się w wielu krajach, głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego, m.in. w Turcji, Tunezji, Maroko i Grecji. Muzyka sefardyjska żyje w tych krajach do dziś, jest tradycją żywą (podobnie jak język zwany ladino) lecz oczywiście słychać w niej również wpływ rodzimych kultur krajów, w których osiedlili się Sefardyjczycy. Z tej długiej historii wynika tak wielkie bogactwo muzyczne jakie odnajdujemy w pieśniach.

"Arvolicos d'almendra" ("Drzewka migdałowe") to warsztat poświęcony pięknej muzyce sefardyjskiej. Jest on częścią większego cyklu obejmującego również spotkania z muzyką hiszpańską i latynoamerykańską. Pieśni sefardyjskie to wyjątkowy klejnot skarbca światowej muzyki. W Polsce rzadko można je usłyszeć, a szkoda bo ich uroda olśniewa niezwykłą ornamentyką, emocjonalnością oraz pięknymi melodiami. Anna Jagielska pracuje zarówno z profesjonalistami jak i osobami śpiewającymi amatorsko - zespół "Los bilbilicos". Zajęcia przeznaczone są dla osób mających już doświadczenie w śpiewie, jak i tych, którzy chcieliby po raz pierwszy spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

ANNA JAGIELSKA

pieśniarka i gitarzystka. Wykonuje muzykę z różnych epok i w wielu stylach swobodnie posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi.

W jej twórczości wyjątkowe znaczenie ma muzyka hiszpańska, sefardyjska i latynoamerykańska. Tej dziedzinie poświęca dużo miejsca zarówno w działalności koncertowej i fonograficznej, jak i dydaktycznej. Od paru lat współpracuje też ściśle z Instytutem Cervantesa w Warszawie.

Największy wpływ na rozwój jej techniki wokalnej miała praca z wybitną śpiewaczką Jadwigą Dzik, z wokalistką Dorotą Wasilewską oraz z Romaną Krebsówną. W zakresie muzyki dawnej jej mistrzyniami były takie artystki jak: Montserrat Figueras (Hiszpania) oraz Evelyn Tubb i Vivien Ellis (Anglia).

Mimo, że do tej pory poszukiwania twórcze Anny Jagielskiej były związane głównie z muzyką dawną oraz tradycyjną i ludową nie stroni od innych gatunków: m.in. poezji śpiewanej, a także tanga argentyńskiego i brazylijskiej bossanovy.

Stale koncertuje i uczestniczy w międzynarodowych festiwalach w Polsce i zagranicą (koncertowała m in. w Hiszpanii, Francji, Anglii, we Włoszech, w Niemczech i na Litwie). Współpracuje z wybitnymi solistami i kameralistami m.in. z klawesynistą Markiem Toporowskim, cymbalistką Martą Maślanką, gitarzystą Michałem Pindakiewiczem oraz z renomowanymi zespołami kameralnymi (m.in. z "Zespołem Jerzego Cembrzyńskiego"). Jest współzałożycielką i kierownikiem zespołu "COMTESSA" specjalizującego się w muzyce dawnej oraz ludowej.

Zajmuje się też działalnością dydaktyczną - prowadzi kursy i warsztaty: m.in. zespół wokalny "Los Bilbilicos". Nagrywała dla radia i telewizji, dokonała również nagrań fonograficznych, w tym płyt solowych: "Drzewka migdałowe - Pieśni sefardyjskie", "Songs of Ancient Spain"- "Pieśni dawnej Hiszpanii" oraz "Noche latina"- "Noc latynoska".




WAKACJE ZE ŚPIEWEM I TAŃCEM

ZAJAZD TUSINEK
ROZOGI
17.08 - 23.08.2008

Serdecznie zapraszam na Letnie warsztaty wokalno-taneczne!
Ideą warsztatów będzie rozwój wokalny i taneczny oraz połączenie tych dwu sztuk w jedną całość. W programie 6 godz lekcyjnych zajęć dziennie, w tym:

  • ćwiczenia emisyjne i oddechowe, często w formie zabawy dźwiękiem i rytmem
  • nauka pieśni z kręgu kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej, w tym również pieśni sefardyjskich
  • ćwiczenia rytmiczne i ruchowe wraz z elementami improwizacji
  • nauka tańców tradycyjnych z różnych stron świata m.in. do muzyki cygańskiej i greckiej i żydowskiej
  • nauka choreografii do konkretnych pieśni i połączenie ich ze śpiewem (m.in do pieśni sefardyjskich)
  • różne dodatkowe niespodzianki wokalno-muzyczno-ruchowe

Zajęcia przeznaczone są dla studentów i osób dorosłych. Zarówno dla tych, które mają już doświadczenie w różnych formach śpiewu i tańca, jak również tych, którzy chcieliby po raz pierwszy spróbować swoich sił. A wszystko w atmosferze wakacyjnego relaksu

artystka estrady profesjonalny muzyk

Oprócz zajęć wokalno-tanecznych mamy również w planie:
Poznawanie okolicy, wycieczki piesze i rowerowe. Opalanie się, zbieranie grzybów, śpiewanie przy ognisku oraz inne atrakcje, które wymyślać będziemy przy wspólnym stole, w zależności od nastroju i pogody . Dla chętnych jest też możliwość jazdy konnej

Na zakończenie zorganizujemy wspólną zabawę, w trakcie której zaprezentujemy nie tylko nowo poznane piosenki i tańce, ale wszystko, co nam w duszy gra....

Zakwaterowanie i wyżywienie Mamy do dyspozycji cały dom z 2 i 3 osobowymi pokojami oraz trzy posiłki dziennie w gospodarstwie Tusinek w Rozogach. Miejsce to jest położone niedaleko Szczytna, w południowo wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie regionu Zielone Płuca Polski, na pograniczu mazursko-kurpiowskim. Więcej informacji www.tusinek.com.pl

Cena warsztatów wynosi 500 zł natomiast nocleg i wyżywienie kosztuje 480 zł.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc osoby zainteresowane proszę o kontakt z Mirellą Gliwińską e-mail: mgliwinska@o2.pl , która potwierdzi dostępność miejsc i udzieli wszystkich dodatkowych informacji organizacyjno-bytowych.


Serdecznie zapraszamy!


PDF >>>


Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional